Hopaj
Bezpieczeństwo  RSS
Pusta droga to nie tor wyścigowy

#zrodlo

Według GDDKiA w ostatnich tygodniach spadek ruchu na drogach krajowych wyniósł nawet 61% (dane dla niedzieli 29 marca br.). Niektórych kierowców opustoszałe drogi zachęcają niestety do jazdy z wyższą prędkością, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Tagi: Kia, GDDKiA
Źródło: moto-przestrzen.pl

Będzie zmniejszenie limitów prędkości na drogach? Eksperci: Warto to zrobić, by odciążyć służbę zdrowia

#zrodlo
Aby odciążyć służbę zdrowia w czasie pandemii koronawirusa SARS-COV-2, konieczne jest chociażby czasowe zmniejszenie limitów prędkości na drogach - oceniają eksperci i naukowcy, którzy zwrócili się w tej sprawie z wnioskiem do szefów resortów zdrowia i infrastruktury.

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Dlaczego stres robi z nas gorszych kierowców?

#zrodlo

Obecna sytuacja jest dla wielu osób źródłem stresu. Wpływa on na naszą zdolność do prowadzenia samochodu. Stres pogarsza naszą koncentrację, a w przypadku osób, które reagują złością na sytuacje stresowe, może zwiększać ryzyko niebezpiecznych zachowań, np. przekraczania prędkości. Jak radzić sobie ze stresem za kierownicą?

Źródło: moto-przestrzen.pl

Zmiana terminu na obowiązkową rejestrację sprowadzonego samochodu

#zrodlo
Projekt ustawy z pakietu tarczy antykryzysowej zakłada wydłużenie z 30 do 180 dni czasu na obowiązkowe zarejestrowanie używanych samochodów sprowadzonych do Polski w UE.

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Zanim odpalisz silnik

#zrodlo

Właściwe przygotowanie się do jazdy to ważny warunek bezpieczeństwa, mimo to część kierowców przed jej rozpoczęciem pomija wiele kluczowych czynności. Oszczędzanie czasu na ustawieniu fotela czy lusterek może jednak zwiększać ryzyko wypadku oraz wpływa na stopień ochrony kierowcy przed obrażeniami, gdyby do takiego zdarzenia doszło.

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

Jak bezpiecznie podróżować w czasie pandemii?

#zrodlo

Praktycznie cały świat dotknięty jest skutkami pandemii koronawirusa. Wprowadzone obostrzenia zalecają pozostanie w domu i minimalizowanie kontaktu z innymi. Należy pamiętać, że w Polsce każdy, kto miał kontakt z zainfekowaną osobą podlega obowiązkowej kwarantannie, co oznacza, że nie może podróżować, również samochodem. Jak zachować się w sytuacji, kiedy zaistnieje konieczność jazdy samochodem przez osobę nie poddaną kwarantannie?

Tagi: Mini
Źródło: moto-przestrzen.pl

Śląskie: Zamknięcie granicy utrudnieniem dla polskich górników zatrudnionych w Czechach

#zrodlo
Przywrócenie kontroli granicznych i zamknięcie ruchu na mniejszych przejściach utrudniło dotarcie do pracy polskim górnikom zatrudnionym w czeskich kopalniach - wynika z informacji branżowego portalu nettg.pl. Portal szacuje, że we wtorek do pracy może nie przyjść nawet 500 górników.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Jak dokładnie sprzątasz wnętrze auta?

#zrodlo

Wielu kierowców regularnie odwiedza myjnię, ale zapomina o dokładnym czyszczeniu wnętrza samochodu. Z tego powodu na kierownicy, dźwigni zmiany biegów czy w bagażniku gromadzi się wiele drobnoustrojów. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault mówią, na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas sprzątania.

Tagi: Renault
Źródło: moto-przestrzen.pl

Horała zapowiada spotkania z lokalnymi społecznościami ws. nowych tras kolejowych dotyczących CPK

#zrodlo
Po formalnym zakończeniu przyjmowania uwag dot. nowych linii kolejowych i drogowych w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego, rozpoczną się spotkania z lokalnymi społecznościami na temat zgłoszonych uwag - zapowiedział pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

Tagi: Olej
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Ustąp pierwszeństwa na przejściu

#zrodlo

Choć główną funkcją przejścia dla pieszych jest umożliwienie bezpiecznego przedostania się na drugą stronę ulicy, to właśnie na pasach ginie najwięcej pieszych – w 2018 r. w takich okolicznościach śmierć poniosło aż 271 osób. Za najwięcej wypadków wśród pieszych są odpowiedzialni kierujący samochodami osobowymi, choć sprawcami takich zdarzeń bywają również motocykliści czy rowerzyści. O problemie nieustępowania pierwszeństwa pieszym opowiada spot „I Ty jesteś pieszym” zrealizowany we współpracy z Renault Polska.

Tagi: Renault
Źródło: moto-przestrzen.pl

Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym. Uber pojedzie na legislacyjnej protezie

#zrodlo
Rząd nie zdąży z przepisami, więc myśli o zwolnieniu kierowców z obowiązku posiadania kas fiskalnych pod warunkiem, że transakcje będą wyłącznie bezgotówkowe.

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Kategorie prawa jazdy. Sprawdź ile musisz mieć lat, żeby je uzyskać

#zrodlo
W tekście znajdziesz odpowiedzi na pytania, jakie pojazdy można prowadzić w poszczególnych kategoriach oraz w jakim trzeba być wieku, żeby móc zdać egzamin i je prowadzić.

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Niejasne przepisy o ruchu drogowym: Starostowie mogą nakładać kary, ale tego nie robią

#zrodlo
Tysiąc złotych – taką karę mogą od stycznia nałożyć starostowie za nieterminowe zarejestrowanie pojazdu lub niepoinformowanie o zbyciu lub nabyciu samochodu. Ale nie nakładają. Powód? Ich zdaniem regulacje są niejasne, brakuje rąk do pracy, a rząd nie udziela im wsparcia.

Tagi: Aro
Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl

Na drodze w czasie wichury

#zrodlo

Występowanie wiatru ma duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Silny wiatr jest w stanie zepchnąć auto z toru jazdy oraz sprawić, że na jezdni pojawią się przeszkody takie jak połamane gałęzie. Jak w takich warunkach powinien zachować się kierowca? Porady przygotowali trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Tagi: Renault
Źródło: moto-przestrzen.pl

W Warszawie motocykliści będą mogli jeździć po buspasach

#zrodlo
W Warszawie motocykliści będą mogli jeździć po buspasach - ogłosił we wtorek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Zmiany w organizacji ruchu i oznakowaniu będą wprowadzane w kwietniu i w maju na wszystkich stałych buspasach w stolicy.

Tagi: Warszawa
Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Czy chrapanie ma coś wspólnego z prowadzeniem samochodu?

#zrodlo

Z pozoru nieszkodliwe chrapanie może być objawem bezdechu sennego. Choroba prowadzi do braku koncentracji i senności, co może skutkować nawet zaśnięciem za kierownicą. Chrapanie podczas snu może być uciążliwe dla osoby chrapiącej i jej otoczenia, ale to wcale nie największy problem związany z tą dolegliwością. Należy ona do objawów obturacyjnego bezdechu sennego (OBS).

Źródło: moto-przestrzen.pl

Niebezpieczna mikrodrzemkaZderzenie z przeszkodą czy kolizje z innymi uczestnikami ruchu to tylko niektóre z konsekwencji, jakimi może skończyć się nawet najmniejsza utrata czujności podczas jazdy, spowodowana często zmęczeniem. W trosce o bezpieczeństwo i komfort kierowcy oraz pasażerów, wszystkie modele Skody wyposażone są w innowacyjne rozwiązania, które mają na celu wspierać kierowcę i uchronić go przed takimi sytuacjami.

Tagi: Skoda
Źródło: moto-przestrzen.pl

Kierowca i pieszy z FOMO

#zrodlo

FOMO (ang. Fear of Missing Out) oznacza lęk, że nie jesteśmy na bieżąco z informacjami w mediach społecznościowych. To ważny problem społeczny, który wpływa również na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Kierowca z FOMO może w czasie jazdy być bardziej skłonny do korzystania z Facebooka czy Instagrama albo odczytywania wiadomości w komunikatorach. W ten sposób sprawia, że ponad dwukrotnie wzrasta ryzyko wypadku. Korzystanie z telefonu jest niebezpieczne także w przypadku pieszych.

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

Późne zielone

#zrodlo

Gdy zapali się żółte światło, niektórzy kierowcy zamiast zatrzymać się przed skrzyżowaniem dodają gazu, by zdążyć jeszcze przejechać. Jazda na tzw. późnym zielonym grozi jednak kolizją. Policja może również ukarać nas za to mandatem oraz punktami karnymi.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Spiesz się powoli

#zrodlo

Nawet trzech na czterech polskich kierowców przekracza dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym. W ten sposób narażają na niebezpieczeństwo siebie i innych uczestników ruchu. Dlaczego w mieście lepiej jechać wolniej, ale płynnie, tłumaczą trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Tagi: Renault
Źródło: moto-przestrzen.pl

Zastawione przejścia

#zrodlo

Wielu kierowców ignoruje obowiązujące przepisy i pozostawia samochód zbyt blisko przejścia dla pieszych. Grozi to mandatem, ale przede wszystkim negatywnie wpływa na bezpieczeństwo pieszych. Znalezienie miejsca do parkowania w centrum miasta czy na gęsto zabudowanym osiedlu bywa wyzwaniem. Z tego powodu nierzadko można zaobserwować kierowców, którzy pozostawiają auto tuż przy przejściu dla pieszych.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Na specjalnych prawach

#zrodlo

Osoby z niepełnosprawnością posiadają w ruchu drogowym szczególne prawa, z czego wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy. Chodzi nie tylko o specjalne miejsca parkingowe, lecz także o możliwość przekraczania jezdni poza wyznaczonym przejściem dla pieszych czy niestosowania się do wybranych znaków drogowych. O czym należy pamiętać, by zapewnić takim osobom bezpieczeństwo na drodze?

Źródło: moto-przestrzen.pl

W poszukiwaniu optymalnej wysokości mandatu. Czy grzywny nakładane na kierowców powinny być surowsze?

#zrodlo
Polska ma jeden z najwyższych wskaźników śmiertelności w wypadkach na drogach w całej Unii Europejskiej. Jedną z metod poprawy tej sytuacji ma być – co obiecał premier Mateusz Morawiecki – podniesienie grzywien za wykroczenia drogowe. Ich stawkę reguluje kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia.

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

O czym pamiętać przed feriami w górach?

#zrodlo

W czasie ferii wiele osób podróżuje z rodziną w góry. Do jazdy w takich warunkach trzeba jednak się przygotować. Prowadzenie samochodu na ośnieżonych, krętych drogach ze stromymi podjazdami nie należy do najłatwiejszych zadań. Porady dla kierowców przygotowali trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Tagi: Renault
Źródło: moto-przestrzen.pl

5 porad dla tych, którzy na narty wybierają się samochodem

#zrodlo

Ferie za pasem i wiele osób odlicza już dni do rozpoczęcia białego szaleństwa na stokach. Jak co roku wyzwaniem może okazać się zapakowanie do samochodu sprzętu – nart, kijków, desek snowboardowych, butów – i bezpieczny dojazd na miejsce. Oto rozwiązania pięciu największych bolączek zmotoryzowanych narciarzy i snowboardzistów.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Jak zachować bezpieczeństwo podczas zimowej jazdy

#zrodlo

Jazda w zimowych warunkach wymaga szczególnej uwagi i umiejętności. Kiedy temperatura spada w okolice zera sytuacja na drodze może się szybko zmienić i zaskoczyć nawet doświadczonych kierowców. Na co trzeba uważać i jak się przygotować do zimowych podróży w trudnych warunkach? Trenerzy Skoda Auto Safety radzą, jak odpowiednio wcześnie rozpoznać niebezpieczne warunki na drodze i zachować kontrolę nad pojazdem nawet w bardzo wymagających sytuacjach.

Tagi: Skoda
Źródło: moto-przestrzen.pl

MI: kary za brak rejestracji nie będą dotyczyły pojazdów sprowadzonych przed nowym rokiem

#zrodlo
Kary za brak zarejestrowania pojazdów nie będą dotyczyły pojazdów sprowadzonych do Polski przed 1 stycznia 2020 roku - wyjaśnił w komentarzu przesłanym PAP resort infrastruktury

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Jak bezpiecznie parkować przed świętami?

#zrodlo

W grudniu tłok na parkingach przy centrach handlowych i supermarketach to częste zjawisko. Kolizja tuż przed świętami jest jednak ostatnią rzeczą, której potrzebujemy. Jak bezpiecznie poruszać się po parkingu? Porady przygotowali trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Tagi: Renault
Źródło: moto-przestrzen.pl

Jak przygotować samochód na zimowe wyprawy?

#zrodlo

Okres wyjazdów świątecznych i ferii zimowych zbliża się wielkimi krokami. To czas wymagający szczególnej uwagi kierowców. Śliska nawierzchnia, utrudnione warunki na drodze czy oblodzone szyby to tylko część wyzwań, z którymi musi zmierzyć się każdy prowadzący pojazd w codziennej miejskiej jeździe lub podczas dalszych pozamiejskich wycieczek. Jak zatem bezpiecznie podróżować samochodem o tej porze roku i o czym należy pamiętać, aby zachować komfort i spokój nawet w utrudnionych warunkach?

Źródło: moto-przestrzen.pl

Zmiany w przepisach ruchu drogowego. Ekspert: Kierunek dobry, diabeł tkwi w szczegółach

#zrodlo
Kierunek dalszych zmian w ruchu drogowym jest dobry, musimy coś zrobić z poprawą bezpieczeństwa, ale diabeł tkwi w szczegółach - powiedział PAP Wojciech Drzewiecki z IBRM Samar. Jego zdaniem piesi, skoro - zgodnie z niedzielnymi zapowiedziami premiera - będą mieć pierwszeństwo przed wejściem na pasy, muszą być dobrze widoczni.

Tagi: Skoda
Źródło: www.gazetaprawna.pl

reklama
Hopaj

f4up
Polecamy
Jak posprzątać wnętrze samochodu, aby uchronić się przed drobnoustrojami?

#zrodlo

Jak posprzątać wnętrze samochodu, aby uchronić się przed drobnoustrojami? Panująca epidemia Covid-19 zmusza nas do tego, aby zastosować się do nadmiernych środków ostrożności. Szczególnie teraz powinniśmy zadbać o dokładne czyszczenie wnętrza samochodu. Na kierownicy, dźwigni zmiany biegów czy w bagażniku gromadzi się wiele drobnoustrojów. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault mówią, na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas […]

Tagi: Renault
Źródło: bezpiecznapodroz.org

reklama
Wiocha

Prointegra
Kontakt z nami