Prointegra
Bezpieczeństwo  RSS
5 porad dla tych, którzy na narty wybierają się samochodem

#zrodlo

Ferie za pasem i wiele osób odlicza już dni do rozpoczęcia białego szaleństwa na stokach. Jak co roku wyzwaniem może okazać się zapakowanie do samochodu sprzętu – nart, kijków, desek snowboardowych, butów – i bezpieczny dojazd na miejsce. Oto rozwiązania pięciu największych bolączek zmotoryzowanych narciarzy i snowboardzistów.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Jak zachować bezpieczeństwo podczas zimowej jazdy

#zrodlo

Jazda w zimowych warunkach wymaga szczególnej uwagi i umiejętności. Kiedy temperatura spada w okolice zera sytuacja na drodze może się szybko zmienić i zaskoczyć nawet doświadczonych kierowców. Na co trzeba uważać i jak się przygotować do zimowych podróży w trudnych warunkach? Trenerzy Skoda Auto Safety radzą, jak odpowiednio wcześnie rozpoznać niebezpieczne warunki na drodze i zachować kontrolę nad pojazdem nawet w bardzo wymagających sytuacjach.

Tagi: Skoda
Źródło: moto-przestrzen.pl

MI: kary za brak rejestracji nie będą dotyczyły pojazdów sprowadzonych przed nowym rokiem

#zrodlo
Kary za brak zarejestrowania pojazdów nie będą dotyczyły pojazdów sprowadzonych do Polski przed 1 stycznia 2020 roku - wyjaśnił w komentarzu przesłanym PAP resort infrastruktury

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Jak bezpiecznie parkować przed świętami?

#zrodlo

W grudniu tłok na parkingach przy centrach handlowych i supermarketach to częste zjawisko. Kolizja tuż przed świętami jest jednak ostatnią rzeczą, której potrzebujemy. Jak bezpiecznie poruszać się po parkingu? Porady przygotowali trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Tagi: Renault
Źródło: moto-przestrzen.pl

Jak przygotować samochód na zimowe wyprawy?

#zrodlo

Okres wyjazdów świątecznych i ferii zimowych zbliża się wielkimi krokami. To czas wymagający szczególnej uwagi kierowców. Śliska nawierzchnia, utrudnione warunki na drodze czy oblodzone szyby to tylko część wyzwań, z którymi musi zmierzyć się każdy prowadzący pojazd w codziennej miejskiej jeździe lub podczas dalszych pozamiejskich wycieczek. Jak zatem bezpiecznie podróżować samochodem o tej porze roku i o czym należy pamiętać, aby zachować komfort i spokój nawet w utrudnionych warunkach?

Źródło: moto-przestrzen.pl

Zmiany w przepisach ruchu drogowego. Ekspert: Kierunek dobry, diabeł tkwi w szczegółach

#zrodlo
Kierunek dalszych zmian w ruchu drogowym jest dobry, musimy coś zrobić z poprawą bezpieczeństwa, ale diabeł tkwi w szczegółach - powiedział PAP Wojciech Drzewiecki z IBRM Samar. Jego zdaniem piesi, skoro - zgodnie z niedzielnymi zapowiedziami premiera - będą mieć pierwszeństwo przed wejściem na pasy, muszą być dobrze widoczni.

Tagi: Skoda
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Nie przeszkadzaj w niesieniu pomocy!

#zrodlo

W piątek 6 grudnia wchodzą w życie przepisy nakazujące polskim kierowcom tworzenie tzw. korytarza życia, czyli wolnej przestrzeni do przejazdu służb ratunkowych. To niejedyne możliwe rozwiązanie, które ma ułatwić sprawne udzielanie pomocy. W Australii Zachodniej od ponad roku kierowcy muszą zwolnić i zjechać na inny pas, zbliżając się do pojazdów służb ratunkowych pracujących na miejscu wypadku.

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

"Korytarz życia" i "jazda na suwak" obowiązkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie od piątku

#zrodlo
Wchodzi w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, która wprowadza obowiązek tworzenia tzw. "korytarzy życia" i jazdy "na suwak".

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Nie widzisz? Nie jedź!

#zrodlo

To scenariusz dobrze znany większości kierowców: spieszymy się, wsiadamy do samochodu, chcąc natychmiast odjechać, i widzimy zupełnie zaparowane szyby… W takiej sytuacji może nas kusić, żeby pobieżnie przetrzeć część szyby przed nami i wyjechać z parkingu, ale takie zachowanie grozi wypadkiem.

Tagi: Aro
Źródło: moto-przestrzen.pl

Pierszeństwo pieszego przed wejściem na przejście: PiS wprowadzi zmiany, które wcześniej ochoczo blokował


W obecnym stanie prawnym pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz korzystać z przejścia dla pieszych. Pierwszeństwo przed jadącym pojazdem ma tylko wówczas, gdy już znajduje się na pasach.

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Boisz się zwrócić uwagę? To błąd!

#zrodlo

Blisko 30% pasażerów samochodów czułoby się niekomfortowo, prosząc kierowcę, żeby zwolnił. Nadmierna prędkość należy jednak do najczęstszych przyczyn wypadków i powinniśmy reagować, gdy nasze bezpieczeństwo jest zagrożone. Ta sama zasada dotyczy innych groźnych zachowań, takich jak wyprzedzanie „na trzeciego” czy jazda pod wpływem alkoholu.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Lewica chce powołania w Sejmie zespołów do spraw LGBT i bezpieczeństwa ruchu drogowego

#zrodlo
Lewica powołuje w Sejmie zespoły parlamentarne do spraw równouprawnienia społeczności LGBT, bezpieczeństwa ruchu drogowego i przyszłości pracy.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Uderzenie w tył

#zrodlo

Zderzenia tylne stanowiły blisko 13% wszystkich wypadków w 2018 r.– było ich więcej niż zderzeń czołowych. O takie wypadki łatwo jesienią, gdy na mokrej lub pokrytej czarnym lodem nawierzchni złe nawyki, np. późne hamowanie czy niezachowanie bezpiecznej odległości, mogą mieć szczególnie poważne konsekwencje. Najechanie na tył pojazdu jest groźne zwłaszcza dla pasażerów na tylnych siedzeniach, a najczęściej właśnie tam podróżują dzieci. Jak zapobiegać takim zdarzeniom?

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

Od kaskadowych kontroli prędkości zaczęła się akcja "Listopadowy weekend"

#zrodlo
Rozpoczęła się kilkudniowa akcja policji pod hasłem "Listopadowy weekend". Działania, które potrwają do poniedziałku, zaczęły się kaskadowymi pomiarami prędkości i są wymierzone przede wszystkim w tych, którzy drastycznie łamią przepisy - poinformował PAP podinsp. Radosław Kobryś z KGP.

Tagi: Policja
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Czujniki parkowania – czy warto mieć je w samochodzie?

#zrodlo

Bez pewnych udogodnień ciężko wyobrazić sobie podróż autem, ale część z nich niestety może przynieść więcej szkody niż pożytku. Nowe technologie w naszych autach z jednej strony mogą bowiem zdecydowanie ułatwić nam życie, z drugiej zaś – nieco rozleniwić. Jak jest w przypadku czujników parkowania?

Źródło: moto-przestrzen.pl

ZDM w Warszawie chce podwyższyć karę za brak biletu w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego

#zrodlo
Chcielibyśmy podwyższyć opłatę za brak wniesionej opłaty w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Rekomendujemy maksymalną kwotę za mandat, czyli na dziś to 225 złotych - powiedział w poniedziałek PAP dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie Łukasz Puchalski. Obecnie kara wynosi 50 zł.

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Najłatwiej obwinić najsłabszego. Czy można obarczać przechodniów winą za zdarzenia na drogach? [OPINIA]

#zrodlo
Za większość wtargnięć pieszych na jezdnię odpowiada lewactwo wmawiające pieszym, że są świętymi krowami” – tą światłą myślą podzielił się na Twitterze Maciej Maciejowski, były radny Warszawy i były członek KRRiT z ramienia PiS, obecnie związany ze Skutecznymi Piotra „Liroya” Marca. Była to reakcja na tragiczny wypadek na warszawskich Bielanach, w którym zginął mężczyzna przechodzący przez pasy z dziecięcym wózkiem.

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Elektryczne hulajnogi czekają na przepisy. Obywatele zabrali głos w sprawie UTO


Są projekty ważniejsze, bardziej kontrowersyjne czy mocniej ingerujące w życie jednostek. Jednak żaden tak nie zmobilizował obywateli do wyrażenia opinii jak prawo dotyczące UTO.

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

O czym kierowca powinien pamiętać jesienią?W 2018 r. właśnie w październiku miało miejsce najwięcej wypadków drogowych oraz zginęło w nich najwięcej osób. Wraz z nadejściem jesieni pogarszają się warunki atmosferyczne, a więc i drogowe. W jaki sposób kierowcy powinni dostosować się do tych zmian? Eksperci Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault wskazują, na co zwrócić uwagę.

Tagi: Renault
Źródło: moto-przestrzen.pl

Nie blokuj skrzyżowania i pasów!Skrzyżowanie zablokowane przez samochód, który nie zdążył przez nie przejechać np. przed zmianą świateł, to częsty widok. Perspektywa mandatu nie zawsze wystarczy, by zapobiegać takim zachowaniom kierowców. W Szczecinie testowane są tzw. yellow boxy, na które nie można wjechać, jeśli nie ma możliwości opuszczenia tego miejsca.

Tagi: Mandat
Źródło: moto-przestrzen.pl

Jak zadbać o akumulator samochodu latem?Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że największe problemy z akumulatorem pojawiają się wraz z nadejściem pierwszych przymrozków. Tymczasem rekordowe letnie upały, które towarzyszą nam od kilku lat, mogą być równie kłopotliwe i znacząco wpływać na żywotność akumulatora. Jak zatem zwiększyć jego sprawność latem? Podpowiada zespół Norauto.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Piątki i soboty najbardziej niebezpieczneCzy wraz z początkiem weekendu na drogach robi się spokojnie? Niestety, to właśnie wtedy jest najbardziej niebezpiecznie: w piątki ma miejsce najwięcej wypadków, a w soboty ginie w nich najwięcej osób. Od piątkowego popołudnia ruch, zwłaszcza na drogach poza miastem, zwiększa się – wiele osób podróżuje, by odwiedzić rodzinę, spotkać się ze znajomymi czy odpocząć po tygodniu pracy.

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

Selfie, które poprawi bezpieczeństwo w aucieOd czasu, gdy pojawiły się smartfony, zdjęcia typu selfie kompletnie zawładnęły mediami społecznościowymi. Volvo Cars postanowiło wykorzystać tę nutkę próżności, która wielu z nas skłania do uwieczniania swojej twarzy w przeróżnych okolicznościach przyrody. Volvo Cars przeanalizuje tysiące zdjęć ludzi, którzy zrobili sobie fotkę siedząc w aucie. Eksperci sprawdzą, jakie najczęściej błędy popełniamy zapinając pasy bezpieczeństwa. Oto jak się dołączyć do tej akcji.

Tagi: Smart, Volvo
Źródło: moto-przestrzen.pl

Nie pal za kierownicą!Do nałogowego palenia papierosów wciąż przyznaje się blisko co czwarta osoba dorosła w Polsce (24%). Wielu kierowcom zdarza się robić to również podczas prowadzenia samochodu. Szkodzi to nie tylko zdrowiu palacza i pozostałych osób w aucie, lecz także bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Bezpiecznie do pracy i szkołyPo powrocie mieszkańców z wakacji ruch na ulicach miast wrócił do zwiększonego natężenia. To właśnie w terenie zabudowanym dochodzi do większości wypadków z udziałem pieszych czy rowerzystów. Jak zapewnić sobie oraz innym bezpieczną drogę do miejsca pracy czy nauki?

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

Bezpieczne dziecko w samochodzieRok szkolny rozpoczął się na dobre. Najczęstszym sposobem, w jaki dzieci dostają się do szkoły, jest przyjazd autem rodziców.  Niestety, dwie trzecie z nich nie jest poprawnie przewożonych – informuje brytyjska organizacja Child Seat Safety. Najmłodsi nie jeżdżą w obowiązkowych fotelikach, a ich rodzice zapominają, że milusińscy potrzebują szczególnej uwagi w trakcie podróży. Co należy zrobić, by nasze dziecko było bezpieczniejsze w trakcie jazdy?

Tagi: Seat
Źródło: moto-przestrzen.pl

Powrót z wakacji bez pośpiechuNadszedł czas powrotu z urlopów. Jak zadbać o to, żeby bezpiecznie dotrzeć do domu? Przede wszystkim ważny jest brak pośpiechu i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Najwięcej osób ginie w wypadkach, których przyczyną była właśnie nadmierna prędkość.

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

Egzamin na prawo jazdy. Koniec z bardzo trudnymi manewrami lub obecnie niemożliwymi do wykonania


Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach. Według legislatorów z Ministerstwa Infrastruktury, wkrótce egzaminy mają być łatwiejsze, wolne od korupcji i mniej stresujące dla kursantów.

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Menu dla polskich kierowcówPodczas całodziennej podróży samochodem człowiek może spalić nawet 1000 kalorii, co jest porównywalne z 50-minutowym treningiem biegacza. Niewłaściwa dieta może bezpośrednio wpłynąć na samopoczucie i poziom koncentracji, które w przypadku kierowców mają bardzo duże znaczenie. Poniżej przedstawiamy reguły żywieniowe zalecane osobom wybierającym się w dłuższą wyprawę autem.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Bezpieczniej w czystym samochodzieŚwieżo umyty samochód nie tylko lepiej się prezentuje – czyste szyby, lusterka i światła to warunek bezpiecznej jazdy. Kierowca powinien zadbać o to zwłaszcza przed wyjazdem w dłuższą trasę. Jednym z podstawowych warunków naszego bezpieczeństwa na drodze jest to, żebyśmy mieli dobrą widoczność i sami byli dobrze widoczni.

Źródło: moto-przestrzen.pl

reklama
Wiocha

Prointegra
Polecamy
Październik najniebezpieczniejszym miesiącem na drogach – o tych rzeczach powinieneś pamiętać jesienią


Październik najniebezpieczniejszym miesiącem na drogach – o tych rzeczach powinieneś pamiętać jesienią W zeszłym roku to właśnie październik okazał się miesiącem, w którym miało miejsce najwięcej wypadków drogowych oraz kiedy zginęło w nich najwięcej osób. Wraz z nadejściem jesieni pogarszają się warunki atmosferyczne, a więc i drogowe. Na co kierowcy powinni zwrócić szczególną uwagę? Oto […]

Tagi: Wypadek
Źródło: bezpiecznapodroz.org

reklama
Hopaj

f4up
Kontakt z nami