f4up
Bezpieczeństwo  RSS
Wydajemy pieniądze na fotoradary, ale ściągalność jest marna

#zrodlo
Przedstawiciele resortów infrastruktury oraz spraw wewnętrznych tłumaczyli się wczoraj w Sejmie z funkcjonowania systemu fotoradarów. Nie potrafili przestawić szczegółowych pomysłów na poprawę sytuacji oprócz zwiększenia liczby urządzeń. Tymczasem Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym już teraz nie jest w stanie obsłużyć wszystkich spraw. W rezultacie mandaty są ściągane tylko od co drugiego kierowcy.

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Początek jesieni niebezpieczny dla rowerzystówW ubiegłym roku to właśnie we wrześniu i październiku w wypadkach na polskich drogach zginęło najwięcej rowerzystów w porównaniu do pozostałych miesięcy. Bezpieczeństwu nie sprzyjają coraz krótszy dzień oraz gorsze warunki atmosferyczne. Mimo to można spodziewać się, że wiele osób dojeżdżających do pracy czy szkoły będzie wybierać rower, by w czasie pandemii unikać korzystania z transportu publicznego.

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

Jak siedzieć w samochodzie?

#zrodlo

To, w jaki sposób siedzimy w samochodzie, ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Ważna jest przede wszystkim odpowiednia pozycja za kierownicą, ale w razie kolizji pasażerowie siedzący prawidłowo mają również większe szanse na uniknięcie poważnych obrażeń. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy tłumaczą, na co zwracać uwagę.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Kierowcy, ostrożnie w pobliżu szkół

#zrodlo

Po blisko półrocznej przerwie uczniowie wracają do stacjonarnej nauki, dlatego kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność w pobliżu placówek oświatowych. Powinni być przygotowani na nagłe pojawienie się dziecka na przejściu dla pieszych i pamiętać, że odwożąc swoich podopiecznych do szkoły, nie mogą zatrzymywać się w niedozwolonych miejscach.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Doświadczenie za kierownicą to nie wszystko

#zrodlo

Od lat największe zagrożenie na drogach stanowią młodzi, świeżo upieczeni kierowcy z grupy wiekowej 18-24 l, dla których wskaźnik liczby wypadków na 10 000 populacji jest najwyższy*. Zdecydowana większość kierowców w Polsce to jednak starsze i bardziej doświadczone osoby, dlatego przede wszystkim od nich zależy bezpieczeństwo na drogach. Zagrożeniem są nieaktualna wiedza na temat przepisów, jeżdżenie na pamięć i nadmierna pewność siebie.

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

Powrót w korku

#zrodlo

Na powrót z wakacji lepiej wybierać czas, gdy natężenie ruchu jest jak najmniejsze. Niekiedy się to nie udaje i wtedy czeka nas stanie w korku. W takiej sytuacji kierowca powinien zachować spokój, stosować się do przepisów o jeździe na suwak i korytarzu życia, utrzymywać odpowiedni odstęp od poprzedzającego pojazdu i nie rozpraszać się.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Prawo o ruchu drogowym. Ułatwienia dla kierowców, straty dla powiatów

#zrodlo
Posłowie zaakceptowali 5 z 6 poprawek Senatu do nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 1997 r. nr 98 poz. 602 ze zm.). Chodzi o ustawę wprowadzającą dla kierowców wiele ułatwień administracyjnych związanych m.in. z rejestracją pojazdu.

Tagi: Mini
Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Nadjeżdża generacja na elektrykach

#zrodlo

Właściwie nie pamiętam, kiedy jeździłem z mamą na rowerze. Kiedy jej o tym powiedziałem, przyznała, że nawet miałaby ochotę , ale się trochę boi. Nie tylko ona – okazuje się, że podczas jazdy na rowerze lub hulajnodze zagrożenie ze strony samochodów i autobusów odczuwa ponad 1/3 Polaków. Mama ma ponad 65 lat.  Tymczasem okazuje się że im starsi Polacy, tym chętniej właśnie jazdę na rowerze wskazują jako ulubiony sport. Zwłaszcza w grupie powyżej 45 roku życia deklaruje tak aż 41% badanych.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Koniec z obowiązkiem posiadania prawa jazdy podczas kontroli. Sejm zmienia przepisy o ruchu drogowym

#zrodlo
Sejm przyjął doprecyzowujące poprawki do nowelizacji Prawo o ruchu drogowym, która m.in. wprowadza możliwość rejestracji przez internet samochodów dla sprzedawców nowych aut, a także znosi obowiązek posiadania przy sobie prawa jazdy w Polsce.

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Odpowiednia prędkość – co to właściwie znaczy?Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu jest najczęstszą przyczyną wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym z winy kierujących. Wielu kierowców uznaje, że odpowiednia prędkość to taka, którą na danym odcinku dopuszczają przepisy, ale w rzeczywistości należy wziąć pod uwagę również warunki atmosferyczne, natężenie ruchu drogowego, stan nawierzchni, masę i rozmiar użytkowanego pojazdu czy własną dyspozycję i umiejętności.

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

Za długą hulajnogą już nie pojedziesz. Nowe przepisy wyrzucą pojazdy z ulic


Nawet kilka tysięcy użytkowników elektrycznych hulajnóg nie będzie mogło legalnie używać pojazdów po wejściu w życie nowych przepisów. Bo te będą o kilka centymetrów za długie.

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Iloma kawałkami drogi trzeba się podzielić na wakacjach?

#zrodlo

Nadmorskie miasteczko. 25 stopni, wiatr umiarkowany.  Pan w bermudach idzie z lodem ku swojemu samochodowi, zaparkowanemu w połowie na jezdni, w połowie na chodniku. Nagle obok przemyka rower. Panu z trudem udaje się utrzymać swój lód w waflu. - Widziałeś, jak się rozpędził? I to przed skrzyżowaniem! Loda by mi odkupował! – mówi do dziecka. Dziecko jest lekko przerażone – stara się mocno trzymać lód.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Cofanie samochodu – czy robisz to dobrze?Nieprawidłowe cofanie to częsta przyczyna wypadków powstających z winy kierujących, mimo że ten manewr wykonujemy stosunkowo rzadko. Na co należy zwracać uwagę podczas cofania samochodu? Znaczenie ma m.in. koncentracja uwagi, odpowiednia prędkość i umiejętne korzystanie z lusterek.

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

Przegląd auta będzie potwierdzony zdjęciem

#zrodlo
Ministerstwo Infrastruktury wznawia prace nad zwiększeniem nadzoru na stacjami kontroli pojazdów (SKP). Szykowana zmiana przepisów wynika z konieczności dostosowania prawa do unijnej dyrektywy 2014/45/UE, która określa minimalne wymagania badań technicznych aut. Termin na uchwalenie regulacji minął już trzy lata temu, a od dwóch powinniśmy je stosować.

Tagi: Mini
Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

W Warszawie kara za brak opłaty za parkowanie zostanie podniesiona z 50 do 250 zł

#zrodlo
W stolicy kara za brak opłaty za parkowanie zostanie podniesiona z 50 do 250 zł. Dotyczy to Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Tak w czwartek zdecydowali stołeczni radni.

Tagi: Warszawa
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Uwaga, roboty drogowe!Jazda w strefie robót drogowych wiąże się z wieloma zagrożeniami, m.in. z powodu zmienionej organizacji ruchu czy ubytków w nawierzchni. Odpowiednia prędkość i zachowanie dystansu – o czym jeszcze powinni pamiętać kierowcy w takiej sytuacji? Podczas wyjazdów na wakacje nietrudno natknąć się na strefę, w której prowadzone są prace drogowe. Wielu kierowców bagatelizuje zagrożenia z tym związane, mimo że co roku w takich miejscach dochodzi do tragicznych w skutkach zdarzeń.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Tańsze parkowanie dla mieszkańców uzależnione od meldunku. Eksperci: Nie ma podstaw

#zrodlo
Od lat mówi się, że meldunek jest fikcją, a mimo to miasta uzależniają od niego wydanie kart uprawniających właścicieli aut do ulgowych opłat. Zdaniem ekspertów nie ma podstaw, by różnicować użytkowników drogi ze względu na to kryterium

Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl

Koniec z mandatami za brak prawa jazdy. Co jeszcze zmieni się w prawie o ruchu drogowym?

#zrodlo
Łatwiejsza rejestracja pojazdów, możliwość czasowego ich wycofania z ruchu, likwidacja kart pojazdu i konieczności naklejania na szybę nalepek kontrolnych, a także koniec mandatów za nieposiadanie przy sobie dokumentu prawa jazdy – takie m.in. zmiany w ustawie – Prawo o ruchu drogowym zatwierdził w piątek Sejm.

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Koniec z obowiązkiem posiadania przy sobie prawa jazdy. Sejm za nowelą Prawa o ruchu drogowym

#zrodlo
Posłowie opowiedzieli się w piątek za nowelizacją Prawa o ruchu drogowym, która m.in. wprowadza możliwość rejestracji przez internet samochodów dla sprzedawców nowych aut, a także znosi obowiązek posiadania przy sobie prawa jazdy w Polsce.

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Podziel się drogą

#zrodlo

Letni Salon Forda pojawił się w Porcie Jastarnia już po raz drugi. Odwiedzający mogą odbyć bezpłatne jazdy testowe oraz doświadczyć specjalnie przygotowanej rzeczywistości wirtualnej, która przedstawia świat widziany  z punktu widzenia rowerzysty czy kierowcy. Letni Salon Forda jest bowiem jednym z elementów kampanii społecznej Forda “Podziel się drogą”.

Tagi: Ford
Źródło: moto-przestrzen.pl

Sejm: Komisja pozytywnie o zmianie Prawa o ruchu drogowym, dotyczącej m.in. rejestracji pojazdów

#zrodlo
Sejmowa komisja infrastruktury pozytywnie zaopiniowała projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, który przewiduje m.in. cyfryzację rejestracji pojazdów, możliwość zachowania dotychczasowego numeru rejestracyjnego na wniosek właściciela oraz zniesienie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Z piskiem opon po jagody

#zrodlo

Latem przy drodze można spotkać osoby sprzedające owoce sezonowe czy grzyby. Gwałtowne hamowanie i zjazd na pobocze w celu dokonania zakupu może jednak skończyć się wypadkiem. Pobocza nie należy traktować jako parkingu, ponieważ służy ono również do ruchu pieszych i niektórych pojazdów.

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

Jak poprawnie korzystać z kierunkowskazów?

#zrodlo

Przez cały okres użytkowania samochodu potrafimy włączyć kierunkowskazy nawet 220 tysięcy razy. Jednak wielu kierowcom zdarza się zapomnieć o tym ważnym sygnale, szczególnie podczas parkowania, opuszczania ronda i wyprzedzania. Według badań Abertis Global Observatory, przeprowadzonych w wielu krajach, około 44% prowadzących nie włącza kierunkowskazu przy wyprzedzaniu i zmienianiu pasa.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Premier: Nie ma projektu ws. zmian wysokości mandatów. Jest szeroka dyskusja

#zrodlo
Nie ma projektu ws. zmian wysokości mandatów, tylko jest szeroka dyskusja, która odbywa się również z organizacjami pozarządowymi; nie sądzę, żeby w najbliższych miesiącach ta dyskusja zakończyła się - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Tagi: Mandat
Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Bezpieczna podróż na wakacje

#zrodlo

W okresie wakacyjnym wzrasta liczba wyjazdów, a wraz z nią częstotliwość wypadków drogowych. Tylko w lipcu i sierpniu 2019 r. doszło do blisko 19% wszystkich wypadków tego roku. Jadąc na wakacje, kierowcy powinni więc zachować szczególną ostrożność, ale ogromne znaczenie ma również przygotowanie do podróży. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault wskazują, o czym należy pamiętać.

Tagi: Renault
Źródło: moto-przestrzen.pl

Piraci drogowi dostaną mocno po kieszeni. Jakich kar wkrótce mogą spodziewać się kierowcy

#zrodlo
Maksymalny mandat za wykroczenie drogowe ma wynieść 5 tys. zł, surowiej karane będzie naruszanie przepisów w obszarze zabudowanym, wyższych kar muszą spodziewać się recydywiści

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Jak bezpiecznie wyprzedzać? 5 zasad

#zrodlo

Rozpoczęły się wakacje, a wraz z nimi wyjazdy w dłuższe trasy. Szczególnie w takich warunkach kierowcom przydaje się umiejętność prawidłowego wyprzedzania. O czym należy pamiętać? Wyprzedzanie to manewr, który sprawia trudność wielu kierowcom. Zwłaszcza podczas wyjazdów poza miasto trudno go jednak uniknąć, dlatego warto przypomnieć sobie zasady bezpiecznego wyprzedzania.

Źródło: moto-przestrzen.pl

GITD: kontrola w firmie, której autobus spadł z trasy S8 potrwa co najmniej do końca lipca


Kontrola w firmie, której pojazd spadł z trasy S8 prowadzona jest od połowy czerwca i będzie trwać co najmniej do końca lipca - poinformował PAP Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Inspektorzy sprawdzają m.in. badania i szkolenia zawodowe kierowców.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Bezpieczne wakacje z kamperemZ powodu pandemii wiele osób obawia się spędzać urlop w dużych ośrodkach wypoczynkowych. W tej sytuacji jednym z możliwych rozwiązań okazuje się kamper, inaczej samochód kempingowy, posiadający część mieszkalną, w której możemy nocować. Najczęściej do jego prowadzenia wystarczy prawo jazdy kategorii B, ale kierowcy powinni pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Nie trzeba będzie mieć przy sobie prawa jazdy podczas podróży po Polsce


Brak konieczności posiadania dokumentu prawa jazdy podczas podróży po Polsce zakłada rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, który po pierwszym czytaniu w Sejmie został skierowany do komisji infrastruktury. Projekt został przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury.

Tagi: Mini
Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

reklama
Wiocha

Prointegra
Polecamy
Zmiana przepisów dla kierowców


Dzisiaj, 1 lipca w życie miała nastąpić zmiana przepisów dla kierowców. Na razie projekt utknął w miejscu i nie wiadomo kiedy dokładnie Prawo o ruchu drogowym ulegnie nowelizacji. Najważniejsze zmiany dotyczą przede wszystkim zwiększenia bezpieczeństwa dla pieszych kosztem nałożenia na kierującego pojazdem dodatkowych obowiązków. Najistotniejsze z nich to m.in. zmiany dotyczące ustąpienia pierwszeństwa pieszym oraz […]

Źródło: bezpiecznapodroz.org

reklama
Hopaj

f4up
Kontakt z nami