f4up
Bezpieczeństwo  RSS
Premier: Nie ma projektu ws. zmian wysokości mandatów. Jest szeroka dyskusja

#zrodlo
Nie ma projektu ws. zmian wysokości mandatów, tylko jest szeroka dyskusja, która odbywa się również z organizacjami pozarządowymi; nie sądzę, żeby w najbliższych miesiącach ta dyskusja zakończyła się - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Tagi: Mandat
Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Bezpieczna podróż na wakacje

#zrodlo

W okresie wakacyjnym wzrasta liczba wyjazdów, a wraz z nią częstotliwość wypadków drogowych. Tylko w lipcu i sierpniu 2019 r. doszło do blisko 19% wszystkich wypadków tego roku. Jadąc na wakacje, kierowcy powinni więc zachować szczególną ostrożność, ale ogromne znaczenie ma również przygotowanie do podróży. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault wskazują, o czym należy pamiętać.

Tagi: Renault
Źródło: moto-przestrzen.pl

Piraci drogowi dostaną mocno po kieszeni. Jakich kar wkrótce mogą spodziewać się kierowcy

#zrodlo
Maksymalny mandat za wykroczenie drogowe ma wynieść 5 tys. zł, surowiej karane będzie naruszanie przepisów w obszarze zabudowanym, wyższych kar muszą spodziewać się recydywiści

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Jak bezpiecznie wyprzedzać? 5 zasad

#zrodlo

Rozpoczęły się wakacje, a wraz z nimi wyjazdy w dłuższe trasy. Szczególnie w takich warunkach kierowcom przydaje się umiejętność prawidłowego wyprzedzania. O czym należy pamiętać? Wyprzedzanie to manewr, który sprawia trudność wielu kierowcom. Zwłaszcza podczas wyjazdów poza miasto trudno go jednak uniknąć, dlatego warto przypomnieć sobie zasady bezpiecznego wyprzedzania.

Źródło: moto-przestrzen.pl

GITD: kontrola w firmie, której autobus spadł z trasy S8 potrwa co najmniej do końca lipca

#zrodlo
Kontrola w firmie, której pojazd spadł z trasy S8 prowadzona jest od połowy czerwca i będzie trwać co najmniej do końca lipca - poinformował PAP Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Inspektorzy sprawdzają m.in. badania i szkolenia zawodowe kierowców.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Bezpieczne wakacje z kamperem

#zrodlo

Z powodu pandemii wiele osób obawia się spędzać urlop w dużych ośrodkach wypoczynkowych. W tej sytuacji jednym z możliwych rozwiązań okazuje się kamper, inaczej samochód kempingowy, posiadający część mieszkalną, w której możemy nocować. Najczęściej do jego prowadzenia wystarczy prawo jazdy kategorii B, ale kierowcy powinni pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Nie trzeba będzie mieć przy sobie prawa jazdy podczas podróży po Polsce

#zrodlo
Brak konieczności posiadania dokumentu prawa jazdy podczas podróży po Polsce zakłada rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, który po pierwszym czytaniu w Sejmie został skierowany do komisji infrastruktury. Projekt został przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury.

Tagi: Mini
Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Ministerstwo Finansów przyznało samorządom środki z rezerwy subwencji ogólnej w 2020 r.

#zrodlo
Minister Finansów przekazał jednostkom samorządu terytorialnego informację o przyznaniu dofinansowania na realizację zadań drogowych ze środków rezerwy subwencji ogólnej na 2020 rok. Dofinansowanie otrzyma 110 podmiotów, które w ramach tegorocznego naboru złożyły wnioski spełniające wymagania formalne i kryteria uzgodnione wspólnie przez stronę rządową i samorządową.

Tagi: Mini
Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl

„Wczorajszy” kierowcaLetnie grillowanie, wyjazdy czy wesela często łączą się ze spożywaniem alkoholu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że w takiej sytuacji często nie są zdolne do prowadzenia samochodu nie tylko tego samego wieczoru, lecz także następnego dnia – nawet jeśli poziom alkoholu we krwi kierowcy jest wtedy bliski zera.

Tagi: Alkohol
Źródło: moto-przestrzen.pl

W deszczu łatwiej o kolizję z udziałem pieszego

#zrodlo

W deszczowe dni wzrasta liczba kolizji pojazdów z pieszymi – nawet o 58% w przypadku ulewy. Deszcz pogarsza widoczność i wydłuża drogę hamowania, dlatego przy takiej pogodzie kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność – tłumaczą trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Naukowcy z Uniwersytetu w Porto wykazali, że w deszczowe dni wzrasta liczba kolizji pojazdów z pieszymi. Przy lekkich opadach wzrost wynosi 6-10%, a podczas ulewy nawet 58%.

Tagi: Renault, ADAC
Źródło: moto-przestrzen.pl

Polacy od poniedziałku bez przeszkód będą mogli podróżować do większość państw UE

#zrodlo
Polska zniosła w sobotę obowiązek kwarantanny dla wjeżdżających do kraju oraz kontrole na wewnętrznych granicach UE. Od poniedziałku Polacy będą mogli swobodnie podróżować m.in. do Grecji i Francji. Już teraz otwarte pozostają granice m.in. Włoch, Chorwacji i Bułgarii.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Zachowajcie ostrożność w pobliżu ciężarówek

#zrodlo

W 2018 r. w wypadkach z udziałem samochodu ciężarowego o masie powyżej 3,5 t w Unii Europejskiej zginęło 3310 osób. Połowa ofiar takich zdarzeń to osoby podróżujące autami osobowymi*, dlatego kierowcy tych aut powinni zachować szczególną ostrożność w pobliżu samochodów ciężarowych. Wypadki z udziałem samochodów ciężarowych o masie powyżej 3,5 t pochłonęły w 2018 r. 3310 ofiar w Unii Europejskiej.

Tagi: Aro
Źródło: moto-przestrzen.pl

W wózkach widłowych raczej nie podkręca się licznika

#zrodlo
Procedurze związanej z wymianą drogomierza podlegać będą wyłącznie pojazdy, które trzeba rejestrować. Przewiduje to przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 110 ze zm.).

Tagi: Mini
Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Kierowco, uważaj na dzieci!

#zrodlo

Od połowy maja zniesiono związane z pandemią ograniczenia w poruszaniu się dzieci bez opieki dorosłego. Część uczniów wraca również do szkół. Dla kierowców oznacza to konieczność zachowania wzmożonej czujności. Co roku najwięcej wypadków drogowych z udziałem dzieci ma miejsce w ciepłych miesiącach.

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

Trzymaj się swojego pasa!

#zrodlo

Jazda po wyznaczonym pasie ruchu to podstawa bezpiecznego pokonywania zakrętów. Wyjeżdżanie kierowcy poza jego pas grozi zderzeniem czołowym. Wiele osób zapomina również, że mają obowiązek trzymać się własnego pasa nawet w sytuacji, gdy na jezdni nie namalowano wyznaczających go linii.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Jak przygotować samochód do jazdy po dłuższej przerwie?

#zrodlo

W ostatnim czasie na całym świecie drogi opustoszały – według niektórych szacunków do takich miast, jak Madryt, Paryż, Berlin czy Rzym wjeżdżało o ok. 75% mniej pojazdów, a ruch transgraniczny zmniejszył się wręcz o ok. 80%. Obecnie powoli wracamy do normalności, co wiąże się również z częstszym korzystaniem z aut.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Uważaj na miejskie rowery

#zrodlo

Znaczna część niebezpiecznych sytuacji z udziałem kierowców aut osobowych i rowerzystów jest skutkiem nieuwagi, np. przy skręcaniu w poprzeczną ulicę czy nawet otwieraniu drzwi samochodu. Po okresie zakazów na ulice wróciły rowery miejskie, dlatego trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault przypominają, jak kierowcy mogą zadbać o bezpieczeństwo swoje i rowerzystów.

Tagi: Renault
Źródło: moto-przestrzen.pl

Uwaga na gwałtowne opady!

#zrodlo

Podczas burzy wielu kierowców najbardziej obawia się piorunów, ale skutkiem nawałnicy jest również zwiększone ryzyko poślizgu. Niebezpieczny jest zwłaszcza początek opadów, gdy woda łączy się z zanieczyszczeniami znajdującymi się na drodze. Kierowcy muszą również uważać, wjeżdżając w stojącą na jezdni wodę. Maj uznaje się za początek sezonu na burze. Wiążą się one z wieloma niebezpieczeństwami dla kierowców.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Do wypadku wystarczy jeden pojazd

#zrodlo

Mniejszy ruch na drogach nie oznacza, że znika ryzyko wypadku. Często w niebezpiecznym zdarzeniu bierze udział tylko jeden pojazd. W takich okolicznościach zginęła co trzecia ofiara wypadków drogowych w Unii Europejskiej. W ostatnich tygodniach można zaobserwować bezprecedensowe zmniejszenie się ruchu na polskich drogach. Niestety, aby doszło do tragedii, wystarczy tylko jeden pojazd.

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

Ponad 60 uwag do nowelizacji "kodeksu drogowego". Na jakie zmiany muszą przygotować się kierowcy?

#zrodlo
Ponad 60 uwag różnego rodzaju instytucji i osób fizycznych zgłoszono do zaproponowanego przez resort infrastruktury projektu nowelizacji prawa o ruchu drogowym. Projekt zakłada m.in. odbieranie prawa jazdy kierowcom, którzy przekroczą prędkość o ponad 50 km/h także poza terenem zabudowanym.

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Rozmowa lub sms może poczekać

#zrodlo

Wielu kierowców nie przestrzega zakazu korzystania z telefonu trzymanego w ręku podczas jazdy. Podczas odbierania telefonu, wybierania numeru oraz czytania lub pisania SMS-ów kierowca odrywa wzrok od drogi, co ponad dwukrotnie zwiększa prawdopodobieństwo kolizji. Niebezpieczne jest również nieprawidłowe trzymanie kierownicy i rozproszenie uwagi związane z rozmową przez telefon.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Drogi bardziej bezpieczne dzięki innowacjom

#zrodlo

Przez ostatnich 35 lat liczba ofiar śmiertelnych wypadków drogowych zmniejszyła się o 80%. Stało się to m.in. dzięki regulacjom prawnym oraz upowszechnieniu takich innowacji jak udoskonalone pasy bezpieczeństwa czy poduszki powietrzne. W przyszłości dalszą poprawę bezpieczeństwa mogą przynieść samochody autonomiczne – w badaniu opinii społecznej szansę na to dostrzega 58% respondentów.

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

Najwięcej wypadków przy dobrej pogodzie

#zrodlo

Wiosenna aura może osłabiać czujność kierowców. Choć przy dobrych warunkach atmosferycznych nic dodatkowo nie ogranicza widoczności i zmniejsza się ryzyko wpadnięcia w poślizg, kierowców gubi nadmierna pewność siebie. W zeszłym roku aż 20 281 wypadków zdarzyło się przy dobrej pogodzie.

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

Pusta droga to nie tor wyścigowy

#zrodlo

Według GDDKiA w ostatnich tygodniach spadek ruchu na drogach krajowych wyniósł nawet 61% (dane dla niedzieli 29 marca br.). Niektórych kierowców opustoszałe drogi zachęcają niestety do jazdy z wyższą prędkością, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Tagi: Kia, GDDKiA
Źródło: moto-przestrzen.pl

Będzie zmniejszenie limitów prędkości na drogach? Eksperci: Warto to zrobić, by odciążyć służbę zdrowia

#zrodlo
Aby odciążyć służbę zdrowia w czasie pandemii koronawirusa SARS-COV-2, konieczne jest chociażby czasowe zmniejszenie limitów prędkości na drogach - oceniają eksperci i naukowcy, którzy zwrócili się w tej sprawie z wnioskiem do szefów resortów zdrowia i infrastruktury.

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Dlaczego stres robi z nas gorszych kierowców?

#zrodlo

Obecna sytuacja jest dla wielu osób źródłem stresu. Wpływa on na naszą zdolność do prowadzenia samochodu. Stres pogarsza naszą koncentrację, a w przypadku osób, które reagują złością na sytuacje stresowe, może zwiększać ryzyko niebezpiecznych zachowań, np. przekraczania prędkości. Jak radzić sobie ze stresem za kierownicą?

Źródło: moto-przestrzen.pl

Zmiana terminu na obowiązkową rejestrację sprowadzonego samochodu

#zrodlo
Projekt ustawy z pakietu tarczy antykryzysowej zakłada wydłużenie z 30 do 180 dni czasu na obowiązkowe zarejestrowanie używanych samochodów sprowadzonych do Polski w UE.

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Zanim odpalisz silnik

#zrodlo

Właściwe przygotowanie się do jazdy to ważny warunek bezpieczeństwa, mimo to część kierowców przed jej rozpoczęciem pomija wiele kluczowych czynności. Oszczędzanie czasu na ustawieniu fotela czy lusterek może jednak zwiększać ryzyko wypadku oraz wpływa na stopień ochrony kierowcy przed obrażeniami, gdyby do takiego zdarzenia doszło.

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

Jak bezpiecznie podróżować w czasie pandemii?

#zrodlo

Praktycznie cały świat dotknięty jest skutkami pandemii koronawirusa. Wprowadzone obostrzenia zalecają pozostanie w domu i minimalizowanie kontaktu z innymi. Należy pamiętać, że w Polsce każdy, kto miał kontakt z zainfekowaną osobą podlega obowiązkowej kwarantannie, co oznacza, że nie może podróżować, również samochodem. Jak zachować się w sytuacji, kiedy zaistnieje konieczność jazdy samochodem przez osobę nie poddaną kwarantannie?

Tagi: Mini
Źródło: moto-przestrzen.pl

Śląskie: Zamknięcie granicy utrudnieniem dla polskich górników zatrudnionych w Czechach

#zrodlo
Przywrócenie kontroli granicznych i zamknięcie ruchu na mniejszych przejściach utrudniło dotarcie do pracy polskim górnikom zatrudnionym w czeskich kopalniach - wynika z informacji branżowego portalu nettg.pl. Portal szacuje, że we wtorek do pracy może nie przyjść nawet 500 górników.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

reklama
Wiocha

Prointegra
Polecamy
Zmiana przepisów dla kierowców

#zrodlo

Dzisiaj, 1 lipca w życie miała nastąpić zmiana przepisów dla kierowców. Na razie projekt utknął w miejscu i nie wiadomo kiedy dokładnie Prawo o ruchu drogowym ulegnie nowelizacji. Najważniejsze zmiany dotyczą przede wszystkim zwiększenia bezpieczeństwa dla pieszych kosztem nałożenia na kierującego pojazdem dodatkowych obowiązków. Najistotniejsze z nich to m.in. zmiany dotyczące ustąpienia pierwszeństwa pieszym oraz […]

Źródło: bezpiecznapodroz.org

reklama
Hopaj

f4up
Kontakt z nami